Kako preprečiti pregrevanje hiše?
V poletnih mesecih lahko visoke temperature močno vplivajo na udobje bivanja v naših domovih. Pregrevanje hiše ne le da zmanjša udobje, ampak lahko tudi poveča stroške energije zaradi povečane uporabe klimatskih naprav. Na srečo obstajajo številni načini, kako preprečiti pregrevanje hiše in ohraniti prijetno bivalno okolje.
Montažne hiše Rihter so že v osnovi izredno energetsko varčne z visoko stopnjo bivalnega udobja skozi vse letne čase. Konstrukcija objekta, še posebno njen zunanji ovoj, ki ločuje okolico od bivalnega dela je eden od ključnih elementov vsake Rihter montažne hiše. Toplotna izolacija v ovoju namreč preprečuje ohlajanje hiše pozimi, poleti pa njeno pregrevanje.
V nadaljevanju vam bomo predstavili nekaj ključnih strategij, ki vam lahko pomagajo preprečiti pregrevanje hiše poleti in zagotoviti ugodno bivalno klimo.
Senčenje steklenih površin
Steklene površine, kot so okna in vrata, so glavni viri vstopa toplote v hišo, zato je najpomembnejši ukrep in najučinkovitejša metoda za preprečevanje tovrstnega pregrevanja, uporaba senčil. Obstaja več načinov za senčenje steklenih površin kot so žaluzije, rolete, polkne, screen roloji in podobno. V določenih regijah Slovenije že lokacijski predpisi predpisujejo način vgradnje zunanjih senčil. To velja predvsem za nekatera območja Primorske, kjer je možno na hišo namestili samo polkna.
V podjetju Rihter strankam povečini predlagamo zunanje žaluzije, saj so zelo uporabne zaradi lamel, ki omogočajo različne naklone s katerimi zagotovimo odboj sončnih žarkov, poleg tega pa z njimi dodatno zaščitimo okna pred različnimi vremenskimi vplivi.
Zunanje žaluzije se lahko odpirajo na električni pogon ali z ročno gonilko. V primeru električnega upravljanja senčil, lahko uporabo le-tega še dodatno izboljšamo z vgrajenimi pametnimi inštalacijami in s tem dodatno izboljšamo samo udobje bivanja. V okviru sistema pametnega doma je zelo priročna rešitev uporaba vremenske postaje, s pomočjo katere lahko zagotovimo senčenje steklenih površin le na tistih straneh hiše, za katere vremenska postaja na podlagi meritev predvidi prekomerno sončno sevanje; ali dvig zunanjih žaluzij na steklenih površinah zgolj na tistih straneh hiše, za katere vremenska postaja na podlagi meritev predvidi prekomerno vetrovnost.
Toplotni ovoj
Kot že rečeno je toplotni ovoj hiše ključnega pomena za energetsko učinkovitost, udobje bivanja in zmanjšanje stroškov ogrevanja in hlajenja. Toplotna izolacija hiše je ključna za preprečevanje vstopa toplote v poletnih mesecih in ohranjanje toplote v zimskih. Dobro izolirane stene, streha in tla lahko bistveno zmanjšajo potrebo po aktivnem hlajenju. Ustvarjanje dobrega toplotnega ovoja hiše zahteva celovit pristop, ki vključuje visoko kakovostne izolacijske materiale, zrakotesnost, učinkovita in ustrezno vgrajena okna in vhodna vrata, ter ustrezno prezračevanje. Pravilna zasnova in izvedba toplotnega ovoja lahko bistveno izboljšata energetsko učinkovitost stavbe, zmanjšata stroške ogrevanja in hlajenja ter povečata udobje bivanja.
Naravni materiali, kot je les, ki ga vgrajujemo v montažne hiše, imajo boljše termalne lastnosti kot umetni materiali in lahko pomagajo uravnavati temperaturo v hiši. Uporaba teh materialov v notranjem oblikovanju lahko pripomore k prijetnejši in bolj naravni klimi v vašem domu.
Uporaba centralne prezračevalne naprave
Centralne prezračevalne naprave z rekuperacijo toplote lahko pripomorejo k vzdrževanju prijetne temperature v vašem domu. Te naprave izmenjujejo topel zrak iz notranjosti hiše z bolj hladnim zunanjim zrakom, hkrati pa filtrirajo onesnaževalce in izboljšujejo kakovost zraka. Centralna prezračevalna naprava je sistem, ki omogoča učinkovito prezračevanje stavbe z nadzorom kakovosti zraka, odstranjevanjem vlage, neprijetnih vonjav in škodljivih snovi. Njena uporaba ima več prednosti, vendar zahteva tudi ustrezno načrtovanje in vzdrževanje. Tukaj je nekaj ključnih vidikov uporabe centralne prezračevalne naprave.
- Izboljšana kakovost zraka: Centralne prezračevalne naprave učinkovito odstranjujejo prašne delce, alergene, kemikalije in druge onesnaževalce iz zraka, kar prispeva k boljšemu zdravju in udobju prebivalcev.
- Energetska učinkovitost: Večina sodobnih centralnih prezračevalnih sistemov je opremljena z rekuperatorji toplote, ki omogočajo izmenjavo toplote med izhodnim in vhodnim zrakom. Tako se zmanjšajo toplotne izgube in zniža poraba energije za ogrevanje ali hlajenje.
- Nadzor vlage: Centralne prezračevalne naprave pomagajo uravnavati raven vlage v stavbi, kar preprečuje nastanek plesni in plesnivih vonjav ter izboljšuje udobje bivanja.
V podjetju Rihter vgrajujemo kompaktne naprave danskega proizvajalca Nilan. Kompaktna naprava Nilan je naprava, ki združuje vse potrebne komponente za ogrevanje/hlajenje, prezračevanje in pripravo sanitarne vode. Zaradi vseh naštetih komponent pa omogoča najboljši izkoristek vložene energije.
Pohlajevanje z odpiranjem oken
Pohlajevanje z odpiranjem oken v montažnih hišah v nočnem času je preprost in naraven način za uravnavanje notranje temperature. Ena izmed glavnih značilnosti je, da omogoča naravno prezračevanje in ohlajanje notranjih prostorov brez uporabe dodatne energije. Nočno odpiranje oken je dovoljeno oziroma celo priporočljivo kljub vgrajenemu centralnemu prezračevanju. Izvajamo ga samo, če so zunanje temperature nižje kot v hiši.
Pasivno hlajenje s toplotno črpalko
Pasivno hlajenje s toplotno črpalko je učinkovita in okolju prijazna metoda za vzdrževanje udobne notranje temperature, zlasti v zmernih podnebjih. S pravilnim načrtovanjem, integracijo s pasivnim dizajnom stavbe in rednim vzdrževanjem lahko dosežete optimalne rezultate in povečate udobje bivanja.
Kako deluje pasivno hlajenje?
Pasivno hlajenje s toplotno črpalko izkorišča naravne vire energije, kot so zemlja, podtalnica ali zrak, za prenos toplote iz stavbe. Gre za proces, pri katerem toplotna črpalka deluje v obratni smeri kot pri ogrevanju, kar omogoča naravno kroženje hladilne tekočine. Ohlajena tekočina prehaja skozi izmenjevalnik toplote, kjer se toplota iz prostora prenese v tekočino. Nato ohlajena tekočina potuje skozi sistem cevi ali ventilatorskih konvektorjev, ki razpršijo ohlajen zrak po notranjih prostorih.
Aktivno hlajenje s klimatsko napravo
Predvsem v zadnjih letih se v poletnih mesecih srečujemo z visokimi temperaturami. Zaradi njih lahko pride tudi povišanja temperatur v hiši. Aktivno hlajenje s klimatsko napravo je ena najpogosteje uporabljenih metod za vzdrževanje prijetne temperature v notranjih prostorih, zlasti v vročih podnebjih. Ob upoštevanju dejavnikov kot so ustrezna debelina toplotnega ovoja, senčenje, vgradnja centralnega prezračevalnega sistema in pasivno pohlajevanje, bo uporaba klimatskih naprav potrebna zgolj in samo v res vročih dneh.
Klimatske naprave zagotavljajo učinkovito hlajenje in udobje, vendar zahtevajo pravilno in načrtovano namestitev ter ustrezno uporabo in vzdrževanje.
Klimatska naprava mora biti nastavljena na optimalno temperaturo (približno 24-26°C). s tem preprečimo prekomerno hlajenje in povečanje stroškov energije. Hkrati pa poskrbimo, da ni prevelike temperaturne razlike z zunanjo temperaturo, kar bi lahko slabo vplivalo na naše zdravje.
Zelenje in naravna senčila
Drevesa, grmovje in druge rastline okoli hiše lahko ustvarijo naravno senco in zmanjšajo količino sončne svetlobe, ki doseže vaš dom. Zelene strehe in vertikalni vrtovi so prav tako odlične rešitve za zmanjšanje pregrevanja in izboljšanje kakovosti zraka.
Pregrevanje hiše v poletnih mesecih je izziv, ki ga lahko uspešno rešite z uporabo kombinacije različnih metod. S senčenjem steklenih površin, uporabo centralne prezračevalne naprave, nočnim prezračevanjem, pasivnim in aktivnim hlajenjem, izboljšanjem toplotnega ovoja hiše in uporabo naravnih materialov ter zelenja, lahko ustvarite prijetno bivalno okolje tudi v najtoplejših mesecih. Z doslednim upoštevanjem teh nasvetov boste lahko uživali v prijetni klimi svojega doma skozi vse leto.