Slovenski gradbeni grozd
Slovenski gradbeni grozd je namenjen povezovanju gospodarskih družb, organizacij in posameznikov s širšega področja graditve objektov in drugih zainteresiranih organizacij s specifičnimi znanji in kompetencami, za skupno kreiranje ekosistema za razvojno in poslovno sodelovanje.
Slovenski gradbeni grozd je eden izmed več kot 2000 evropskih inovacijskih grozdov. Je aktiven partner v različnih evropskih strateških partnerstvih grozdov (za internacionalizacijo, za investicije v pametno specializacijo in za odličnost grozdov).
Preko različnih mednarodnih razvojno raziskovalnih projektov, v katere, kadar je to možno, vključuje tudi svoje člane, je v stalnem stiku z razvojem novih materialov, tehnologij in poslovnih modelov. Aktivno se udeležuje tudi projektov prenosa znanj in kompetenc. V enem izmed njih je pomagal prenoviti študijske programe s področja pametne zelene gradnje na štirih ruskih, treh uzbekistanskih in dveh mongolskih univerzah. Sodeloval je tudi pri podobnem projektu v Gruziji. Tekom svojega delovanja je ustvaril številne povezave po vsem svetu, na vseh kontinentih.
Kot nacionalni podporni član kampanje “Renovate Europe”, ki se zavzema za višje cilje energetske prenove stavb v EU, sodeluje pri razširjanju ciljev kampanje v Sloveniji.
Poleg prenosa znanj in kompetenc svoje delovanje usmerja na področja krožnega gospodarstva, digitalizacije, novih poslovnih modelov in mednarodnega sodelovanja, v povezavi z energijsko učinkovito trajnostno gradnjo.
Eko sklad
Glavni namen Eko sklada je spodbujati razvoj na področju varstva okolja. Naše podjetje s svojo kakovostno gradnjo zadostuje zahtevam Eko sklada in strankam pomaga skozi postopek pridobivanja nepovratnih finančnih spodbud za namen učinkovite rabe energije v stavbah in ugodnih kreditov.
Spodbude Eko sklada pozitivno vplivajo na davčne prihodke, zmanjšujejo obseg sive ekonomije, odpirajo zelena delovna mesta, prispevajo k trajnostnemu razvoju gradbeništva in tudi razvoju uporabe strateških virov, kot je npr. les. Ti učinki so pomemben prispevek v boju proti okoljski krizi na eni strani in proti ekonomski krizi na drugi strani.
Zeleno omrežje Slovenije
V podjetju Rihter strmimo k trajnostnemu razvoju in ohranjanju okolja zato smo poslali član Zelenega omrežja Slovenije. Zeleno omrežje Slovenije združuje podjetja, lokalne skupnosti, izobraževalne institucije, inštitute, urade in druge pravne subjekte, ki se zavedajo pomena trajnostnega razvoja in družbene odgovornosti. Ponuja platformo za povezovanje in komuniciranje o okoljskih in trajnostnih projektih, rešitvah, inovacijah in dosežkih. Več informacij o Zelenem omrežju in objave članov so dostopne na www.zelenaslovenija.si.
Konzorcij pasivna hiša
Konzorcij pasivna hiša je neformalno združenje institucij, podjetij in strokovnjakov, ki s svojo dejavnostjo vzpodbujajo in omogočajo gradnjo pasivnih hiš (poraba energije za ogrevanje do 15 kWh/(m2a)) in zelo dobrih nizkoenergijskih hiš (poraba energije za ogrevanje od 15 kWh/(m2a) do 30 kWh/(m2a)). Ustanovljen je bil z namenom, da približa pasivno hišo končnim uporabnikom in investitorjem – s predstavitvijo koncepta in bivalnega ugodja ter informiranjem o trenutnem stanju in ponudbi v Sloveniji.
CER
V podjetju Rihter strmimo k ohranjanju narave, okolja ter zdravega načina bivanja, zato smo pristopili k nacionalnemu zavezništvu za zeleno okrevanje. CER (Center energetsko učinkovitih rešitev) temelji na spodbujanju inovativnega podnebno nevtralnega krožnega gospodarstva in zelenih tehnologij (storitve, produkti in procesi, ki zmanjšujejo porabo energije in materialov, zmanjšujejo in odpravljajo odpadke in emisije, povečujejo uporabo čiste energije in so bolj energetsko učinkoviti), ki imajo odgovore na okoljsko energetske izzive.
CER ima vlogo strokovnega telesa. Sodeluje pri strateško pomembnih odločitvah v interesu širše družbe.
Aktivnosti CER-a so:
– spodbujanje orodij za pospeševanje podnebno nevtralnega gospodarstva in zelenih tehnologij (inovacije, poslovni modeli, finance, regulativno okolje, davki, spodbude, merjenje učinkov),
– sodelovanje, povezovanje, odprtost, distributivnost pri razvoju zelenih tehnologij (povezovanje različnih sektorjev, panog, akterjev, konkurentov in partnerjev),
– ozaveščanje o pozitivnih, multiplikativnih učinkih podnebno nevtralnega gospodarstva (zdravje, znanje, izobraževanje, zelena delovna mesta, pravičnost, dvig BDP, varnost, prihodnost),
– promoviranje slovenskega znanja, znanstvenih dosežkov, tehnoloških prebojev na področju zelenih tehnologij,
– globalno mreženje in internacionalizacija.
Več informacij na http://www.cer-slo.si/.
GZS
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je največja, najmočnejša in najvplivnejša povezava gospodarstva v Sloveniji. Njeno temeljno poslanstvo je izboljševanje poslovnega okolja, kar posledično omogoča večjo gospodarsko rast. GZS je mrežno organizirana in pokriva tako vse regije Slovenije kot tudi panoge dejavnosti. Poleg lobističnih aktivnosti nudi širok nabor najrazličnejših storitev podpore poslovanju podjetij doma in v tujini.
siBIM - Slovensko združenje za informacijsko modeliranje gradenj
Slovensko združenje za informacijsko modeliranje gradenj (Združenje siBIM) je prostovoljna, samostojna, nestrankarska in neprofitna organizacija, ki združuje inženirje in pristaše inženirskih ved, ki se aktivno udejstvujejo oziroma želijo udejstvovati na področju informacijskega modeliranja objektov grajenega okolja (BIM), z namenom organiziranega povezovanja in izobraževanja, strokovnega izpopolnjevanja, medsebojnega druženja ter izmenjave izkušenj.
Združenje je bilo ustanovljeno 30.1.2015 v Ljubljani na pobudo posameznikov iz gradbene industrije in univerze. Vsako leto organizira strokovno konferenco, kjer sodelujejo tako domači kot mednarodni predavatelji. Člane seznanja z najnovejšimi trendi na področju digitalizacije v gradbeništvu in tehnologije BIM.