Da bi vam gradnjo hiše čim bolj poenostavili in približali vam bomo z veseljem svetovali že na samem začetku, pri izrisu idejne zasnove. V podjetju Rihter imamo svoj arhitekturni, projektivni in tehnološki biro, ki skrbi za natančno in strokovno pripravo rešitev za vašo hišo.
Smo eno prvih podjetij na področju montažne gradnje, ki smo v lastni proces vpeljali sistem BIM (Building Information Modeling). BIM ni način risanja ampak proces, ki temelji na nadgrajevanju modela, od prve idejne zasnove do konca gradnje. S 3D vizualizacijo in predstavitvijo objekta je predstava o njegovem končnem izgledu in funkcionalnosti lažja in razumljivejša za vas kot investitorja. Za nas in naše partnerje pa BIM model predstavlja osnovo za projektiranje in izvedbo gradnje. Prednost takšnega dela je en model skozi celoten proces gradnje, kar vodi k preglednosti, kakovosti in manjših možnostih za napake v celotnem procesu.
Idejna zasnova
Idejna zasnova je izris hiše po vaših individualnih željah in potrebah. Usklajena je z danostmi zemljišča namenjenega za gradnjo in prostorskimi omejitvami navedenimi v Prostorskih aktih občine. Za izris idejne zasnove potrebujemo Lokacijsko informacijo. Lokacijska informacija je uraden dokument, ki po zakonu ni obvezen, je pa vir informacij o merilih in pogojih, ki jih je potrebno upoštevati pri načrtovanju gradnje na določenem zemljišču. V lokacijski informaciji dobimo podatke o:
- prostorskih aktih, ki veljajo na območju zemljiške parcele,
- namenski rabi prostora,
- območjih varovanj in omejitev,
- vrstah dopustnih dejavnosti, vrstah dopustnih gradenj in drugih del ter vrstah dopustnih objektov glede namen,
- prostorskih ukrepih
- spremembah in dopolnitvah oziroma priprave novih prostorskih aktov na območju, kjer se nahaja nepremičnina.
Za umestitev hiše na zemljišče pa je potreben Geodetski načrt stanja zemljišča. V geodetskem načrtu so zajeti podatki o številkah parcel, obliki terena na zemljišču, infrastrukturi ter ostalih specifičnih lastnostih zemljišča.
Po prejetju lokacijske informacije vam lahko izrišemo idejno zasnovo, ki je podlaga za pripravo ponudbe. V našem arhitekturnem biroju vse idejne zasnove zrišemo v BIM tehnologiji. S tem vam gradnjo in hišo bolj približamo, prostorski pogled pa omogoča lažjo predstavo glede velikosti hiše in njenega končnega izgleda.
Po prejetju Geodetskega posnetka vam na podlagi vaših želja in danosti zemljišča umestimo hišo na zemljišče skupaj z morebitnimi nadstreški, lopami, garažami ter ostalimi pomožnimi objekti.
Celotno delo poteka na podlagi sodelovanja in usklajevanja z vami in vašimi željami in potrebami. Naš skupni cilj je izdelati ”našo hišo” po vaših željah, potrebah in zahtevah. Gradnja hiše je namreč vaš življenjski projekt, katerega rezultat ni le hiša ampak vaš dom.
Dokumentacija za pridobitev gradbenega dovoljenja
Sam postopek pridobitve gradbenega dovoljenja vodi in izvaja pooblaščen arhitekt ali inženir. V tej fazi se pridobivajo Projektni pogoji in Mnenja, v katerih se mnenjedajalec opredeli glede skladnosti dokumentacije s predpisi, ki so podlaga za izdajo mnenj, ter določi pogoje za izdelavo projektne dokumentacije za izvedbo gradnje in uporabo objekta. Mnenjedajalci so navadno upravljalci energetskega, komunalnega in infrastrukturnega omrežja. V tej fazi se urejajo načini in možnosti priključevanja na električno, vodovodno, kanalizacijska in ostala omrežja ter možnosti dostopa do zemljišča v času gradnje in uporabi hiše. Po pridobitvi Mnenj in uskladitvi projekta z zahtevami, se vloži vloga za izdajo Gradbenega dovoljenja na pristojno Upravno enoto. Celoten proces od začetka izdelave Dokumentacije za pridobitev mnenj in Gradbenega dovoljenja do izdaje gradbenega dovoljenja traja od štiri do šest mesecev, odvisno od mnenjedajalcev in Upravne enote.
To je čas, kjer ste vi kot investitor minimalno vključeni v proces projektiranja. Ta čas lahko vi izkoristite za izbiranje in izris postavitve opreme kopalnice in kuhinje in ostalih prostorov. Sledi izbira barv in vzorcev sten, oblog, notranjega in zunanjega stavbnega pohištva vključno z načini odpiranja. Po pridobitvi Gradbenega dovoljenja je proces izvajanja del zelo hiter zaradi tega je potrebno vse materiale in elemente pravočasno naročiti, da ne prihaja do nepotrebnih zastojev pri izvedbi del.
Končna postavitev in potrditev kopalnic in kuhinje ter ostalih elelmentov je nujno potrebna za izdelavo načrtov za izvedbo del.
Projektna dokumentacija za izvedbo gradnje
Namen projektne dokumentacije za izvedbo gradnje je izvajalcu podati strokovna navodila za izvajanja gradnje. Projektna dokumentacija za izvedbo gradnje se izdela v skladu z gradbenim dovoljenjem in dokazuje, da načrtovan objekt izpolnjuje bistvene in druge zahteve.
Dokumentacijo za izvedbo gradnje sestavljajo naslednji načrti:
- Vodilni načrt z izkazi
- Načrt s področja arhitekture
- Načrt s področja gradbeništva
- Načrt s področja elektrotehnike
- Načrt s področja strojništva
- Načrt s področja tehnologije
Elementi iz posameznih načrtov se medsebojno dopolnjujejo in usklajujejo. Za to skrbi vsak izmed projektantov, skupen pregled in uskladitev projekta pa izvede tehnolog, ki ima za seboj vrsto let izkušenj iz katerih je pridobil potrebna znanja. Znanje dobrega tehnologa ni omejeno samo na leseno konstrukcijo ampak usklajenost vseh elementov v hiši. Tukaj govorimo o konstrukcijskih ojačitvah in rešitvah, napeljavi osnovne elektrike in pametnih inštalacij, vodovoda, kanalizacije, ogrevanja in prezračevanja, detajlov tako vidnih kot nevidnih, kamor sodijo tudi zelo pomembni detajli rešitve vodotesnosti in zrakotesnosti hiše. Z BIM tehnologija in delom na BIM modelu so te uskladitve lažje, možnosti za napake pa minimalne, saj se elementi iz vseh načrtov združijo v enem modelu.
Projektna dokumentacija izvedenih del
Projektna dokumentacija izvedenih del je namenjena pridobitvi uporabnega dovoljenja, evidentiranju objekta ter uporabi in vzdrževanju objekta. Projektna dokumentacija izvedenih del prikazuje odstopanja od Projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja in Projektne dokumentacije za izvedbo del. V kolikor do teh odstopanj ne pride, se Projektna dokumentacija izvedenih del podrobno ne izdeluje. Izdela se le Vodilni načrt.
Po naših izkušnjah tudi zaradi uvedbe BIM tehnologije in rednega ter podrobnega usklajevanja in sodelovanje med nami in vami v času izdelave Projektne dokumentacije za izvedbo del le redko prihaja do odstopanj med Projektno dokumentacijo za izvedbo del in končno izvedbo del na terenu. S tem vam prihranimo strošek izdelave Projekta.
Dokazilo o zanesljivosti obejkta
Z dokazilom o zanesljivosti objekta izvajalec dokazuje, da objekt izpolnjuje bistvene in druge zahteve ter je skladen z izdanim gradbenim dovoljenjem. Dokazilo o zanesljivosti objekta sestavljajo:
- Vodilna mapa dokazila o zanesljivosti objekta
- Mapa s prilogami
- Navodila za obratovanje in vzdrževanje objekta
Z dokazilom o zanesljivosti objekta izvajalec dokazuje tudi uporabo kvalitetnih in certificiranih materialov in proizvodov in končnega objekta.